Koža je naš najveći organ i važno je razumjeti njezin značaj za naš organizam kako bismo je pravilno njegovali. Prirodna kozmetika je najbolji izbor za njegu kako osjetljive, tako i normalne kože. Prirodna kozmetika Helena pomno bira najbolje sastojke kako bi vaša koža uvijek dobila vrhunsku njegu.
- Građa i uloga kože
- Zaštita kože
- Djelovanje kozmetike na kožu
- Kako odabrati najbolju kozmetiku za svoju kožu
Građa i uloga kože
Koža odrasle osobe ima površinu od oko 2 m2 i ima masu od oko 8 kg. Ona je najveći organ ljudskog tijela i ima brojne funkcije. Građu kože možemo opisati tako da je podijelimo na tri osnovna sloja: epidermu ili površinski sloj kože, dermu ili unutrašnji sloj kože te potkožni sloj. Zajedničkim djelovanjem ti slojevi su osnovna barijera između našeg tijela i okoliša.
Epiderma je površinski rožnati sloj kože koji je građen od odumrlih pločastih stanica kože. Njegova uloga je zaštita kože od vanjskih utjecaja. Ovaj sloj kože je najtanji dio kože koji se stalno troši i ljušti pri čemu se novi slojevi kože, nastali u najdubljem dijelu epiderma, postupno pomiču prema gore.
U najdubljem sloju epiderme nastaje melanin, kožni pigment odgovoran za boju naše kože. Količina melanina u koži ovisi o genetici, ali i o našim navikama izlaganja suncu.
Kako bi koža epiderma ostala elastična, zdrava i njegovana, mora stalno biti dovoljno vlažna i masna. Za to se brinu žlijezde znojnice i žlijezde lojnice. Ako se koža iz nekog razloga previše isuši, gubi elastičnost, puca, a može se i povećati sklonost infekcijama.
Na samoj površini epiderma žive dobre bakterije iz roda Lactobacillus a koje pomažu koži da održi kiselu pH vrijednost od 5.4 do 5.9. Ovaj niski pH pogoduje razvoju Lactobacillusa istovremeno djelujući zaštitno protiv infekcija uzrokovanih različitim patogenim mikroorganizmima.
Kozje mlijeko u kozmetici sadrži šećer laktozu i mliječnu kiselinu te, kao takvi, pogoduju razvoju Lactobacillusa istovremeno ne potičući razvoj patogenih mikroorganizama.
Derma ili unutrašnji sloj kože je sloj kože je najdeblji, elastični sloj kože. U svojoj građi sadrži vlakna kolagena i elastina. U ovom sloju se također nalaze krvne i limfne žile, živčani završeci, osjetilna tjelešca, žlijezde lojnice i žlijezde znojnice te korijen dlake.
Derma ima ulogu u primanju različitih podražaja putem osjetilnih tjelešaca, ublažava udarce te opskrbljuje i njeguje gornji sloj kože pomoću svojih krvnih žila te izlučevina žlijezda znojnica i žlijezda lojnica.
Potkožni sloj je građen od masnih stanica, kolagenih vlakana i krvnih žila. Zajedno s dlakama i žlijezdama znojnicama sudjeluje u termoregulaciji tijela. Osim toga, u masnim stanicama je uskladištena zaliha energije. Količina masnog tkiva u potkožnom sloju može značajno odstupati s obzirom na dob, spol i životne navike pojedinaca.
Kako kozmetika djeluje na našu kožu!
Svaka osoba svakodnevno nanosi na svoju kožu više kozmetičkih proizvoda. Svaki od njih sadrži niz kemijskih sastojaka koji mogu imati korisno, ali i potencijalno štetno djelovanje na kožu. Iako je koža naš zaštitni sloj, nije u potpunosti nepropusna. Ona sadržava male otvore (pore) koje predstavljaju put za ulazak raznih tvari u organizam. To znači da svaka tvar koju stavimo na kožu može ući u organizam. Tvari koje dospiju u organizam mogu djelovati na njega pozitivno ili negativno.
Kozmetički proizvodi nerijetko sadrže veliki broj kemijskih tvari, od kojih svaka ima određeni učinak na našu kožu. Kako to djelovanje može biti pozitivno ili negativno, dolazimo do problema kako znati je li neki kozmetički proizvod dobar za našu kožu. Za mnoge sastojke kozmetičkih proizvoda još uvijek nemamo dovoljno saznanja o njihovom djelovanju i utjecaju na zdravlje. Nekada uobičajeni kemijski sastojci kozmetike su, zahvaljujući znanstvenim istraživanjima, identificirani kao štetni te su prestali biti uključeni u kozmetičke proizvode. Neke druge tvari su detektirane kao potencijalno štetne i potrebna su dodatna istraživanja kako bi se saznalo kakav je njihov utjecaj na naše zdravlje.
Zašto odabrati prirodnu kozmetiku
“Ono što možeš pojesti, možeš staviti na svoju kožu” je jedno od prvih pravila koje nam može olakšati odabir kozmetike. Primjenjujući ovo pravilo, možemo naići na ograničenje jer većina kozmetičkih proizvoda ipak nije namijenjena konzumaciji.
U današnje vrijeme, u odabiru kozmetike, aplikacije za mobilne uređaje mogu nam znatno pomoći. One skeniraju sastojke s etikete proizvoda i na brz i jednostavan način prezentiraju sastojke koje sadrži kozmetika koju želimo provjeriti. Aplikacija zatim sastojke razvrstava prema štetnosti u različite kategorije ili izdvaja samo štetne i potencijalno štetne tvari. Također, većina aplikacija sadrži opis svakog pojedinog sastojka, što doista olakšava odabir kozmetike.
Naša preporuka su aplikacija Inci Beauty, kojom možete skenirati bar kodove kozmetičkih proizvoda, te aplikacija Clean Beauty, kojom možete slikati sastojke s etikete svakog kozmetičkog proizvoda. Obje aplikacije nakon toga izlistavaju sastojke kozmetike te ih razvrstavaju s obzirom na potencijalnu opasnost ili štetnost sastojaka.
Ne zaboravite da je, prije prvog korištenja bilo kojeg kozmetičkog proizvoda, pa tako i onih koji ne sadrže štetne sastojke, uvijek potrebno prvo isprobati kozmetički proizvod na manjem dijelu kože, a tek sljedeći dan na većem dijelu kože. To se čini kako bi se izbjegle moguće alergijske reakcije na neki od sastojaka ili njihovu kombinaciju.
Tajna kvalitete “ Prirodne Kozmetike Helena”
Prirodna kozmetika Helena pažljivo bira korisne sastojke te izbjegava štetne tvari prilikom formulacije proizvoda. Ovo se odražava i na kvaliteti naših proizvoda, što su prepoznali brojni zadovoljni kupci.
Za dodatne informacije o kozmetici ili konzultacije o našim proizvodima, slobodno nam se javite na našim društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok, WhatsApp ili na našu email adresu.